Osmanlı Araştırmaları Vakfı  - Prof. Dr. Ahmed AKGÜNDÜZ

SİLİSTRELİ SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN

Ürün Kodu : 00018
Fiyat
:
150,00 TL
İndirimli Fiyat
:
90,00 TL
%40indirimli
Paylaş:
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • ARŞİV BELGELERİ IŞIĞINDA SİLİSTRE'Lİ
  SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN 

  YENİ ULAŞILAN BELGELERLE

  İLAVELİ 2. BASKI

  Prof. Dr. Ahmed AKGÜNDÜZ

  128 Sayfa/Ebat 16,5x24 / 90 gr. Mat Kuşe

  ISBN: 978-975-7268-84-0  

  2. BASKIYI TAKDİM EDERKEN

  1997 yılında "Arşiv Belgeleri ışığında Süleyman Hilmi Tunahan" adlı eserimizi OSMANLI ARAŞTIRMALARI VAKFI olarak neş­retmiştik. Bu çalışmamıza çok sayıda takdir geldi ve elhamdülillah bir Mürşid-i Ekber'i daha milletimize doğru olarak tanıtmayı Rabbim bize nasib eyledi.

  Ancak daha sonra yeni belgeler elde ettik ve özellikle İstanbul Müftülüğü Arşivini Müfti Selahaddin Kaya Hocamızın izniyle arşivin tozlu belgeleri arasında araştırdık. Bu zahmetli çalışmanın ardından, son dönemde İstanbul Müftülüğünde bulunan Süleyman Hilmi Efendi ile ilgili belgelere ulaştık.

  Bunun yanında bazı gazete yazılarını da bu baskıya ilave eyledik. Kısaca kitap, Süleyman Hilmi Efendi ile alakalı kısa, akademik ve belgelere dayalı bir eser haline geldi.

  Bu arada hakikatları ters yüz eden laik hükümetler ve bazı kötü niyetli insanlar, Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri ile Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri arasında ih­tilaf varmış gibi gösterdiklerinden, hem iftiraları ve hem de ithamları belge ve doğru­dan kaynaklara dayanarak bu baskıda açıkladık.

  Yüzde elliye yakın ilaveleri ihtiva eden bu baskıyı, meraklılara ve araştırmacılara takdim ederken, "Çalışmak bizden, muvaffakıyet ise Allah'dandır" sözünü tekrar edi­yoruz.

  Prof. Dr. Ahmet AKGÜNDÜZ

                                                        İstanbul Mart 2017.

        NEDEN BÖYLE BİR ÇALIŞMA?

  Tarih bize gösteriyor ki, başta peygamberler ve onların gerçek mirasçıları olan din âlimleri olmak üzere, insanlık âlemi, büyük insanların kıymetlerini zamanlarında tam takdir edememişlerdir. Sonradan ise, bu takdir edememenin cezasını, hem muâsırı olan insanlar ve hem de onların nesilleri çekmişlerdir. Hemen hemen bütün peygamberler, bu hükmümüze müşahhas birer misal olarak verilebileceği gibi, İmam-ı A'zam ve Ahmed bin Hanbel gibi İslam âlimleri de, bu acı hükmü teyid eden canlı misallerdendir.
       Tesbitlerimize göre, asrında tam anlaşılamayan şahsiyetlerin bu asrımızdaki misallerinden biri de Süleyman Efendi Hazretleri'dir. Maalesef, tıpkı Bediüzzaman'da olduğu gibi, devletimizin istihbârât kaynakları, resmî kurumların hazırladıkları raporlar ve tabii ki, bunlardan etkilenen medya ve ansiklopediler, bu büyük İslâm âlimi hakkında yalan yanlış şeylerle doludur.
       Süleyman Efendi ve talebeleri hakkında söylenen ve yazılanların çoğunun yalan yanlış şeyler olduğunu; Süleymancılık diye bir mezhep veya din olmadığını ve bu zatın Osmanlı Medreselerinde yetişmiş büyük bir âllâme ve ulûm-ı bâtınada zirveye ulaşmış bir mürşid-i kâmil olduğunu bu eser ortaya koymuş bulunmaktadır.

  Boyutlar(cm)
  :
  16.5 x 16.5 x 0.8
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.