Osmanlı Araştırmaları Vakfı  - Yaşar BAŞ - Rahmi TEKİN

OSMANLI ATLASI

Ürün Kodu : 00021
Fiyat
:
600,00 TL
İndirimli Fiyat
:
360,00 TL
%40indirimli
Paylaş:
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • OSMANLI ATLASI
  XX. YÜZYIL BAŞLARI

  Binbaşı Mehmed Nasrullah, Kolağası Mehmed Rüşdü, Mülazım Mehmed Eşref
  (Yayına Hazırlayanlar:Yaşar Baş ve Rahmi Tekin /150 Sayfa/170 gr. Kuşe)

  ISBN: 978-975-7268-34-5

      Gerek ülkemizde ve gerekse dış dünyada Osmanlı tarihi üzerine gittikçe artan yoğun bir ilgi var. İdarî taksimat ve tarihî coğrafya ile ilgili çalışmaların bu yoğun ilgi içerisindeki payı ise gerçekten düşüktür. Osmanlı haritacılığı ve tarihi coğrafyası üzerine araştırma yapan ilim adamlarının karşılaştıkları en önemli mesele, Osmanlı Devleti topraklarının büyüklüğünü ve yapısını tam olarak ifade etmeye yarayacak yeterli malzemeye sahip olmamalarıdır.
      Binbaşı Mehmed Nasrullah, Kolağası Mehmed Rüşdü, Mülazım Mehmed Eşref'in hazırladıkları, Maârif Nezâreti'nin 03.09.1907 tarih, 154/2645 numaralı izniyle aynı yıl içinde yayımladığı, eski harflerle küçük boy 132 sayfa ve renkli 35 adet vilayet haritasından oluşan Memâlik-i Mahrûse-i Şâhâneye Mahsûs Mükemmel ve Mufassâl Atlas adı eser bu alandaki boşluğu doldurması için Yaşar Baş ve Rahmi Tekin tarafından, kısmen sadeleştirilerek latin harflerine çevrilip, indexs eklenerek Osmanlı Atlası adı ile 150 sayfa olarak okuyucuya sunulmuştur.
      Kuşe kağıda büyük boy olarak basılan Osmanlı Atlası belli bir devre ait Osmanlı vilayet salnameleri(yıllıkları)'nin, bütün vilayetleri içine alan detaylı bilgileri ve renkli haritaları bulunmaktadır. Buna ek olarak Osmanlı Devleti'nin, nerede ise en geniş sınırlara sahip olduğu idari taksimatı ve tarihi coğrafyasını okuyucuya sunmakta, kendi alanında Osmanlı Devleti'nin 20. yüzyıl başlarındaki durumuna ışık tutmaktadır.

  Boyutlar(cm)
  :
  24 x 24 x 2
  Ağırlık(Kg)
  :
  1
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.