Osmanlı Araştırmaları Vakfı  - Prof. Dr. Ahmed Akgündüz

Nazarî ve Tatbikî İslam Hukuku-1 İslam Hukukuna Giriş

Ürün Kodu : 261
Fiyat
:
300,00 TL
İndirimli Fiyat
:
180,00 TL
%40indirimli
Paylaş:
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Nazarî ve Tatbikî İslam Hukuku 1
  İslam Hukukuna Giriş

  Bugün dünya büyük bir köy haline gelmiştir. Müslümanlar ve gayrimüslimler yan yana yaşamakta ve birbirleri hakkında bilgi edinmek, ortak noktaları paylaşmak ve farklılıklara saygı göstermek zorundadırlar. Şu anda bu dünya köyünde bir buçuk milyardan fazla Müslüman hayattadır. Bunların bir kısmı İslamî kurallara uygun hayat yaşamaya çalışan dindar Müslümanlardır, bir kısmı ise bu kaidelerin Allah'tan (Kur'an), O'nun Resulünün yorumlarından (Sünnet) veya Müslüman hukukçuların icmâından (icmâ') geldiğine ve en azından İslam'ın ana kaynaklarından kıyas yoluyla çıkarılmış hükümler olduğuna inanmaktadır. Müslümanların çoğu bu doğrultuda düşünür ve yukarıdakilerle aynı fikirdedir. Okuyucu, Müslüman ferdlerin özel hayatlarında İslamî kurallara göre hayat yaşamaları gerektiğini, ancak hiçbir ferdin İslam hukukunu uygulamaktan sorumlu olmadığını hatırlamalıdır.

   

  Bu kitap sekiz bölümden oluşmaktadır.

   

  Birinci Bölüm: Ortaya çıkan birçok yanlış anlamadan dolayı İslam Hukuku ile ilgili Şerî‛at, fıkıh, kânûn, örf, İslam Hukuku ve Muhammedî Hukuk gibi bazı terimler açıklanmıştır.

   

  İkinci Bölüm. İşte, İslam Hukuku referanslarına ayrılmış bu bölümde, bu kitabın gerçek katma değeri bulunmaktadır.

   

  Üçüncü Bölüm. Bu bölümde İslam Hukukunun dört dönemi ele alınmaktadır: Hz. Peygamber (s.a.v.) dönemi, Sahabe dönemi, Tabiîn dönemi ve Müctehidîn dönemine giriş.

   

  Dördüncü Bölüm. Burada farklı hukuk mezhebleri ve i’tikad mezhebleri hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz

   

  Beşinci Bölüm, Bu bölüm, İslam hukukunun hem eski hem de yeni kitap ve makalelerde ele alınmayan bir dönemine, yani Türklerin İslam'ı kabul etmesinden sonraki İslam Hukuku dönemine (960-1926) ayrılacaktır.

   

  Altıncı Bölüm. Burada İslamî kurallar için bazı sınıflandırmalar belirteceğiz; çünkü özellikle günümüzde İslam Hukuku hakkında birçok kafa karıştırıcı görüş vardır.

   

  Yedinci Bölüm. Bu bölümde İslam Hukukunun sistemini ve metodolojisini açıklayacağız.

   

  Sekizinci Bölüm. Burada İslam hukukunun uygulanması, geleceği, İslam hukuku ile ilgili bazı ansiklopedik eserler ve İslam fıkhının yeni kurumları hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

  ISBN: 978-625-7091-07-7

  Kağıt Tipi: 2. Hamur
  Cilt Türü: Kuşe
  Ebat: 16,5 x 24

  Sayfa Sayısı: 460

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.