- H. Halit ATLI

ÖRNEK ÇÖZÜMLEMELERLE OSMANLICA EDEBÎ METİNLER VE ARŞİV BELGELERİ

Ürün Kodu : 155
Fiyat
:
30,00 TL
İndirimli Fiyat
:
25,00 TL
%17indirimli
Paylaş:
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • ÖRNEK ÇÖZÜMLEMELERLE

  OSMANLICA

  EDEBÎ METİNLER VE ARŞİV BELGELERİ

  HAZIRLAYAN: H. Halit ATLI

  368 Sayfa, 1. Hamur Şamua 70 gr, Karton kapak

        Toplumlar, tarihi ve kültürel varlıklarını devam ettirebilmek için bu varlıklarını gelecek nesillere aktarmak mecburiyetindedir. Bu vazifenin en büyük taşıyıcıları ise yazılı, basılı ve görsel belgelerdir.

  Osmanlıca, Devlet-i Aliyye'nin muntazam ve zengin kayıtlarına ulaşmak için gerekli olduğu kadar dini, edebi, kültürel, sosyal ve bilimsel mirasımızın resmi kanaldan olmayan eserlerine erişmek için de önem taşımaktadır. 13. yüzyılın sonlarından itibaren Osmanlı Türkçesi'yle yazılan her türlü eser, kitabe ve mezar taşları ecdadımı­zın, bu toprakların evlatlarına bıraktığı bir hazine hüviyetindedir. Osmanlıca böyle bir hazinenin anahtarıdır.

  Bu tarihi ve kültürel hazinenin şimdiki nesillere ulaşmasına katkı sağlamak için hazırlanan bu kitap, “Osmanlı Türkçesi-1-2” kitaplarının bir devamı niteliğindedir.

  Kitabın hazırlanmasında şu şekilde bir usul takip edildi: Birinci bölümde, Osmanlıcanın yazıldığı hatlar ve yazılış şekilleri hakkında bilgiler verilmeye çalışıldı.

  İkinci olarak, belgelerde geçen kısaltmalar, tarihi ve rakamsal bilgiler tab­lolar halinde gösterildi. Ayrıca resmi yazışmalarda karşılaşabileceğimiz belge ve defter türleri hakkında kısa bir bilgilendirme yapıldı.

  İkinci bölümde, devlet kayıtlarındaki belge türleri ayrıntılı olarak incelendi.

  Üçüncü bölümde ise bir önceki kısmın devamı olarak devlet içindeki resmi kayıtların tasnif sistemi yani defter türleri tanıtıldı. bu bölüm dört başlık halinde incelendi.

  Dördüncü ve son bölümde ise, devlet arşivlerinden ziyade ilmi ve edebi hayata yönelik eserler ve kitabeler yer aldı. Önemli başlıklar altında örnekler sunuldu.

  Belgelerin tanıtılmasında, ilgili başlığın altındaki belge türleri hakkında kısa bir bilgilendirme yapılarak, o bel­ge türüyle ilgili örnek metinler konulması yöntemi izlendi. Ardından bu örnek belgenin günümüz alfabesiyle okunuşu, özeti ve anlamaya yardımcı olacak kelimeleri ilave edildi. Bazı bölümlerin sonuna, okumayı geliştirecek parçalar eklenerek, kitabın arka kısmına bu parçaların cevapları konuldu. Kitap bir kurs formatında hazırlandığından, ara ve son sınavlarda sorulabilecek örnek metinler de ayrıca eklendi.

  Kitabın son kısmında yer alan "Örnek Vesika ve Kitabeler" başlığı altında ise birçok farklı kaynaktan elde edi­len örnek vesikalar ve kitabeler yer almaktadır. Bu bölümdeki belgeler, okumayı geliştirmek ve pratik yapmak için yalnızca Osmanlıca şekliyle verilmiştir.

  Belirtmek gerekir ki bu eser akademik bir iddia taşımamaktadır. Sadece Osmanlıca'nın ve kültür hazinemizin derinliklerine biraz daha vakıf olmayı arzulayan meraklılar ve öğrenciler için bir başucu kitabı olması amacıy­la hazırlanmıştır. Bu noktada kitabın, üniversitelerde Osmanlı Diplomatikası'nı ders olarak gören öğrencilere de, hatların yazılışlarını ve belge dilini kavramaları açısından faydalı olacağını düşünüyoruz.

  Boyutlar(cm)
  :
  19 x 19 x 2
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.