- Muhammed Ali Ensârî

OSMANLICA İMLÂ MÜFREDÂTI

Ürün Kodu : 154
Fiyat
:
18,00 TL
İndirimli Fiyat
:
15,00 TL
%17indirimli
Paylaş:
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • OSMANLICA İMLÂ MÜFREDÂTI

  HAZIRLAYAN: Muhammed Ali Ensârî

  280 Sayfa, 1. Hamur Şamua 70 gr, Karton kapak 

   

  Milli kültürümüzün temelini teşkil eden eserlerimizin hemen hemen tamamı, Osmanlıca'dır. Halbuki yeni neslimiz, kim bilir hangi dedesinden kalmış bir kitap veya eski bir tapu senedinin, bir paranın, bir çeşme kitabesi, tarihi bir çarşı girişi ya da belki her gün altından geçtiği üniversite giriş kapısında yazılı olan Osmanlıca metnin, gerek muhteva, gerekse estetik zevkini yudumlama imkanından ne yazık ki mahrumdur.

  Ecdadımızın her zaman şeref duyduğumuz bin yıllık şânlı bir tarih koridorundan bizlere armağan ettikleri sayısız güzide eserler bugün fikri boyutta da çoğumuza, maal'esef bir turiste olduğu kadar uzak, anlamsız ve yabancıdır.

  Değil mahiyetlerinden, varlıklarından dahi habersiz olduğumuz milyonlarca taş baskısı ya da birçoğu sahasında otorite olmuş ve hala bu vasfını koruyan el yazması nadide eserler, üzücüdür ki bu gidişle çürümeye mahkûm gözüktükleri kütüphanelerin tozlu raflarından, himmet ehli kişilerce gün ışığına çıkarılacakları günü beklemektedirler.

  Üzüntüyle belirtelim ki, bazı araştırmacıların hem konuşma dili cihetiyle Türkçe'yi, hem de bir yazı dili olan Osmanlı Türkçe'sini öğrenerek yaptıkları derli toplu araştırmalardan, bugün Osmanlı'nın torunlarından ancak İngilizce bilenler istifade edebilirken, bilimsel çevirileri (!) yapılan bu yabancı kaynaklar da, ne gariptir ki, bir sokak ötedeki kendi milli kütüphanelerimizi referans göstermektedir.

  Yedi asır cihana hükmetmiş bir milletin çocukları, artık önüne konulan çevirilerin dışında, atalarının bugüne kadarki kültür birikiminden istifade edememektedirler. Bu çevirilerin birçoğunun eksik ya da hatalı olduğu ise ayrı bir vakıadır.

  Gönlünde milli harstan, kültürden bir nebze olsun hissesi bulunanların, içinde bulunduğumuz bu vaziyete üzülmemesi mümkün değildir. Osmanlıca'yı öğrenmek, öz yurdunda kendi kültürüne yabancı kalmış bir neslin vicdan muhasebesinde, ecdadına ve tarihine karşı va'desi çoktan dolmuş bir fikir borcudur.

  Peki başta münevver insanlarımızı ve hepimizi kendi klasiklerimize ulaştıracak ve artık bize bir şekilde yabancı olanların eliyle değil, kendi çocuklarımızın gayretli araştırmalarıyla kendi kimliğimizi yorumlamamıza vesile olacak Osmanlıca'yı öğrenmek zor mudur?

  Elinizdeki mümkün mertebe öz bilgileri muhtevi bu kitap, ümid ediyoruz ki, Osmanlıca'nın kesinlikle çok kolay olduğunu okuyucularına gösterecek, keza; edebiyat, tarih, sosyoloji kürsüleri ile ilahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerimize ve yarının her branştan genç, araştırmacı ilim adamlarına da yardımcı olacaktır. Osmanlıca öğrenmek, her şeyden önce bir gönül meselesidir. Takdim edilen müfredatı, severek, merakla ve anlayarak inceleyebilirsek, bugüne kadar çok da yakın olamadığımız eşsiz bir kültürün, tanıdıkça daha da hayranlık uyandıran derinliklerine rahatlıkla nüfuz edebiliriz. Kısaca söylemek gerekirse, Osmanlıca zor değildir.

  Gayret bizden, tevfik ise her zaman Cenab-ı Hak'tandır.

  Boyutlar(cm)
  :
  19 x 19 x 2
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.