- Şinasi

ŞAİR EVLENMESİ

Ürün Kodu : 163
Fiyat
:
10,00 TL
Paylaş:
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 •  

  ŞAİR EVLENMESİ

  Yazan: Şinasi

  72 Sayfa, Ebat:12,5X19,5

  ISBN: 978-975-454-241-7

   

  Dolmabahçe Saray Tiyatrosu'nda, sarayda yetiştirilmiş Türk oyuncular tarafından sahnelenmek üzere Sultan Abdülmecid tarafından ısmarlanmış olan Şair Evlenmesi piyesi kaleme alındığı dönemde sahnelenememiştir.

  Şair Evlenmesi 1277/1860 yılında Tercüman-ı Ahval gazetesinde tefrika edilir. Şair Evlenmesi'nin ga­zetede yayınlanmasına kadar tefrika ile tanışmamış olan Osmanlı okuru Şair Evlenmesi'nin vesilesiyle tefrika ile tanışır.

  Gazetede önce tefrikanın ne olduğu açıklan­dıktan sonra "İzzetlü Şinasi Efendi 'nin eğlenceli mensur bir komedya oyununun neşrine" başlanacağı duyurulmuştur. Eser aynı yıl Tercüman-ı Ahval gazetesi matbaasında kitap olarak yayımlanır.

  Görücü usulü evliliğinin sakıncalarının işlendiği Şair Evlenmesi piyesi, geleneksel Türk tiyatrosunun izlerini taşısa da; konuşma örgüsü, kelime oyunları, söz komikleri ve konuşma yanlışları ile klasik Fransız tiyatrosunun, özellikle de Moliere’in etki ve izlerini de taşımaktadır.

  Daha önce yazılmış bazı tiyatro eserlerinin varlığından söz edilse de Şair Evlenmesi, Türk Edebiyatının yayımlanan batılı tarzda ilk tiyatro eseri olarak kabul edilir.

  Belirli bir metne dayanmayan, oyuncuların doğaçlama yaptıkları tuluat tiyatrosundan, bir konunun metne dayalı olarak giriş, gelişme, sonuç biçiminde aktarıldığı yeni bir tiyatroya geçiş bu eserle olmuştur.

  Şair Evlenmesi adlı tiyatro oyunu, Osmanlıca tıpkıbasımı, çeviri yazısı ve metin sözlüğü ile birlikte okuyucuya sunulmuştur. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.