- ŞEMSEDDİN SAMİ

KÂMÛS-I TÜRKÎ (LATİN HARFLERİYLE)

Ürün Kodu : 162
Fiyat
:
75,00 TL
İndirimli Fiyat
:
60,00 TL
%20indirimli
Paylaş:
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • KÂMÛS-I TÜRKÎ

  (LATİN HARFLERİYLE)

  Yazan Şemseddin Sami)

  Hazırlayanlar: Yrd. Doç. Dr. Raşit GÜNDOĞDU,

  Yrd. Doç. Dr. Niyazi ADIGÜZEL, Ebul Faruk ÖNAL

   Birinci hamur,1215 sayfa, Ebat:17,5x24 cm

  ISBN:978-605-5729-21-9

   

  Lügat kitabı bir dilin hazinesi hükmündedir. Osmanlı ülkesinde hazırlanmış pek çok lügat bulunmaktadır. Lügat-i Nâcî, Ahter-i Kebîr, Vankulu, Lehce-i Osmânî, Firuzâbâdî, Kâmûs-ı Türkî vesaire lügatları bu meyanda sıralayabiliriz. Bunlardan bir kısmı Farsçadan Türkçeye, bir kısmı Arapçadan Türkçeye ter­cüme şeklinde hazırlanmış ve bir kısmı ise Türkçe kelimelerin daha geniş bir şekilde açıklan­ması olarak düzenlenmiştir.

  Kamus-ı Türki, Türkçeden Türkçeye bir sözlüktür. Şemseddin Sami, kelime­nin menşeine bakmadan Türkçe konuşma dilinde kullanılan bütün kelimeleri ister Arapça, ister Farsça, isterse de batı dillerinden bir dil olsun hiç birinde de ayrım yapmaksızın hepsini Türkçe olarak kabul edip lügatına almıştır. Ancak kelimeleri açıklarken Türkçeye hangi dilden geçtiği hakkında bilgiler vermiştir.

  Lügatın hazırlanmasında hedef kitle, Osmanlıcayı yeni öğrenmekte olan Tarih, Edebi­yat, Arşivcilik ve Kütüphanecilik öğrencileridir. Önce kelimenin orijinali Osmanlı harfleri ile verilmiş, daha sonra okunuşu Latin harfleri ile yazılmış ve daha sonra da manası transkripe edilmiştir. Transkripe esnasında orijinale sadık kalınmaya çalışılmış yer yer çok az bir şekil­de sadeleştirme yoluna gidilmiştir. 
  Boyutlar(cm)
  :
  17 x 17 x 6
  Ağırlık(Kg)
  :
  2
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.