Osmanlı Araştırmaları Vakfı  - Prof. Dr. Ahmed AKGÜNDÜZ - Doç. Dr. Said ÖZTÜRK -

ÜÇ DEVİRDE BİR MABED AYASOFYA

Ürün Kodu : 00023
Fiyat
:
5.000,00 TL
İndirimli Fiyat
:
3.000,00 TL
%40indirimli
Paylaş:
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • ÜÇ DEVİRDE BİR MABED AYASOFYA


  Prof. Dr. Ahmed AKGÜNDÜZ - Doç. Dr. Said ÖZTÜRK-Yaşar BAŞ


  896 sayfa/115 gr. Kuşe/ ISBN: 978-975-7268-35-2


      1500 yıldır ayakta kalmayı başaran Ayasofya, Dünya kültür mirasının önemli objelerinden birisi olarak, sadece Müslüman ve Hristiyanların değil, bütün dünyanın dikkatini üzerinde toplamaktadır.
       Ayasofya bu yönüyle uzun ve yorucu araştırmaların konusu olmuş ve olmaya devam etmektedir.
     Ne var ki, çoğu araştırma Ayasofya'nın sadece kilise yüzüyle ilgilenmiş, Türk hâkimiyeti dönemine hak ettiğince eğilmemiştir. "Üç Devirde Bir Mabed Ayasofya" adıyla kamuoyuna ve bilim dünyasına bu kaygılarla telif edilerek sunulan eser, Ayasofya'nın Türk hâkimiyeti altındaki dönemi anlatmaktadır.
      Fâtih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethettiği zaman yıkılmak üzere olan Ayasofya, nasıl olmuşda günümüze kadar ayakta kalabilmiştir? Fatih Sultan Mehmed'le başlayan ve son Osmanlı padişahına kadar devam eden imar faliyetlerinde, Ayasofyayı ayakta tutabilmek için her padişah neler yapmış, neler harcamıştır? Bizans'tan devralındığında tek bir yapı olan Ayasofya nasıl külliye haline getirilmiştir? "Üç Devirde Bir Mabed Ayasofya" isimli eserde bunlar gibi birçok sorunun cevabı bulunmaktadır.
      Eserin önemli bir özelliği de, Fatih Sultan Mehmed'in 65,3 metrelik Ayasofya Vakfiyesi'nin tamamının mükemmel Türkçe tercümesi ile Mimar Fossati'nin Sultan Abdülmecid'e sunduğu orijinal Ayasofya albümünün bulunmasıdır.
      Mevcut araştırmaların ötesinde Osmanlı ve İslam kaynaklarına müracaat edilerek Bizans dönemi Ayasofyası'nın da incelendiği eserde ayrıca, Cumhuriyet döneminde Ayasofya üzerindeki bütün spekülasyonlar ve olup bitenler nesnel bir biçimde ele alınmıştır.
      Ayasofya'nın Türk - Osmanlı yüzünü gösteren ve Ayasofya'yı bütünüyle anlatan eser 5 kilo 250 gram ağırlığında olup, 115 gr kuşe kâğıda renkli olarak basılmıştır. Büyük boy olan eser, lüks bez ciltlidir. Okuyuculara lüks kutu içinde sunulmaktadır.

  Boyutlar(cm)
  :
  27 x 27 x 7
  Ağırlık(Kg)
  :
  5
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.